Budapeszt, miłość od pierwszego wejrzenia

Na moje szczęście przeszłość wspominana w teraźniejszości często zamienia się w coś co odbieramy z humorem. Wtedy humoru nie mieliśmy. Tylko ja parsknęłam histerycznym śmiechem.
Autobus do Budapesztu odjeżdżał o 23:30 z Metra Wilanowska i my o tej 23:20 byliśmy tam i czekaliśmy na autokar, ale ten autokar nigdy nie przyjechał. Jak się okazało owszem odjeżdżał o 23:30, ale z Metra Marymont.
Siedząc tuż obok Tomasza czułam bulgoczącą w środku złość która jak przypuszczałam za chwilę zacznie wypływać mu uszami.
Kiedy on tam sobie bulgotał ja marzyłam o ukryciu się przed światem i utopieniu we własnym wstydzie.
Koniec końców oboje zachowaliśmy zadziwiający spokój i o szóstej rano wsiedliśmy do autokaru przy prawidłowej stacji metra.
Zgadnijcie jak często sprawdzamy teraz bilety przed podróżą?

Wysokość mieszkań, klatki schodowe i tamtejsze podwórka ujęły mnie. Moja miłość do Budapesztu zaczęła kwitnąć od pierwszego poranka.

page-5

W Budapeszcie pierwszy raz mogliśmy poczuć się bogaci, z tysiącami w portfelu. Miny nam trochę zrzedły gdy za dwa bilety 72 godzinne zapłaciliśmy ponad 8 tysięcy, a były one elementem niezbędnym.
I tak oto ubożsi o kilka tysięcy ruszyliśmy realizować nasz plan zwiedzania.

Zaczęliśmy od Halászbástya. Baszta rybacka znana jest jako symbol Budapesztu z którego obserwować można przeciwległy brzeg Dunaju, a za nim rozpościerający się widok na peszteńską stronę miasta.
Mnie nie urzekła ani budowla ani widok z naprzeciwka. Tomasza za to urzekł pan grający na niezidentyfikowanym instrumencie.

IMG_0369

Kolejnym bardzo ważnym punktem wycieczki była najsłynniejsza lodziarnia w Budapeszcie- Gelarto Rosa.
Nasze małe dzieła sztuki zjedliśmy na ławce z widokiem na Szent István Bazilika, na której szczyt wdrapaliśmy się po 297 stopniach. Mnie widok z największego kościoła stolicy Węgier przyprawił o atak astmy. 

IMG_0657

IMG_0662

IMG_0678

IMG_0687-1

Następnego poranka zachwycałam się umiejscowieniem antresoli na wprost drzwi. Antresola była naszą sypialnią, a szyby w drzwiach przez które przedzierały się promienie słońca nadawały całemu pomieszczeniu niesamowitej jasności. I jak tu się nie zakochać?

Najstarszą linią metra w kontynentalnej części Europy dojechaliśmy na Hősök tere. Plac Bohaterów to jeden z największych placów w Budapeszcie, został on wraz z linią M1 wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mnie natomiast w pamięci zapadł tamtejszy śmietnik, który wykorzystaliśmy jako statyw do wspólnego zdjęcia.
Miejscem dużo ciekawszym jest Vajdahunyad vára, który kryje się tuż za ogromnym placem. Zamek jest połączeniem kilku zespołów architektonicznych- romańskiego, gotyckiego oraz renesansowo-barokowego. Budowle naśladować mają te które swoje miejsce miały na terenie dawnych Wielkich Węgier.
My pojawiliśmy się tam w czasie trwania jarmarku wielkanocnego. Właśnie wtedy odkryliśmy kürtőskalács, który podbił nasze serduszka. Węgierski przysmak któremu nadać można dowolny smak poprzez dodanie posypek w każdym rodzaju. Po powrocie próbowaliśmy ich także w Polsce, niestety są nie do podrobienia.
Ja pożarłam jeszcze watę cukrową, Tomasz skorzystał i przejął aparat w swoje łapki. Wszyscy zadowoleni.

IMG_0573

IMG_0610-1

IMG_0598

Tego dnia udaliśmy się jeszcze na Gellért-hegy. Moim zdaniem wygrywa w kategorii punktów widokowych znajdujących się w Budapeszcie. Problem polega na tym, że nie da się być w wielu miejscach jednocześnie, a szkoda, bo tu o wschodzie i zachodzie słońca musi być pięknie.
Góra Gellerta to wzgórze o wysokości 235 metrów, na jego szczycie znajduje się Pomnik Wolności oraz Cytadela jednak to widok który możemy podziwiać z tego miejsca czyni je niesamowitym.
A po drodze z okazji napotkanego naturalnego tła fotograficznego strzeliliśmy sobie słit focie.

IMG_0696

>IMG_0632-2

Parlament obeszliśmy dookoła i zobaczyliśmy z bliska, z każdej strony jest tak samo ogromny. Jego wysokość to 96 metrów, dokładnie taka sama wysokość jaką ma Bazylika św. Stefana, jest to celowe działanie mające ukazać równowagę w życiu między religią a państwem.

IMG_0711

Moment w którym Budapeszt jest najpiękniejszy. Moment w którym chciałabym być w pięciu miejscach na raz. Moment w którym zapada zmrok i zapalają się wszystkie światła. Noc w Budapeszcie jest zapierająca dech w piersiach. Prawie jak atak astmy na tarasie widokowym bazyliki św. Stefana tylko lepiej się go znosi.

IMG_0438

IMG_0533

W tym miejscu chciałabym podziękować Tomaszowi, który bez słowa narzekania stał przy moim boku bezczynnie przez ponad godzinę gdy ja starałam się zrobić zdjęcie Mostu Łańcuchowego. Buziak!

 • jakie swietne zdjęcia 🙂 aż chce się tam byc 🙂

 • O boże, swietne zdjecia!!!!! Nigdy nie bylam w Budapeszcie, ale moze niedlugo sie juz to zmieni i bardzo chcialabym. Cudownie, tak bardzo chcialabym juz wakacje…. Pozdrawiam

 • Fajne kadry! Kurde jak popatrzę na moje zdjęcia z Budapesztu sprzed 3 lat to za głowę się łapię 😀

  • nosluj

   Mam to samo! Zdjęcia które kiedyś były świetne teraz wypadają przeciętnie. Szkoda tylu pięknych miejsc i niewykorzystanych odpowiednio kadrów.

 • Ewa

  byłam … bardzo dawno temu… cudowne ujęcia .

 • Kiciaxe

  jest co zwiedzac ! 🙂 piękne zdjęcia

 • Zakochałam się w tych zdjęciach!!!
  Też chcę do Budapesztu!!!

 • Ale z tym metrem to trochę przypał..znajac mnie to bym szału dostała:D
  A zdjęcia piękne!<3 #jestklimat

 • W niedalekiej przyszłosci zamierzam zwiedzic Budapeszt . Czuję, że zrobi na mnie podobne wrażenie jak Praga. Obym się nie zawiódł 🙂

 • Anna Anna

  Pięknie, nigdy tam nie byłam, ale jak patrze na zdjęcia to tęskno mi za czasami, gdy dużo więcej podróżowałam.

 • Do budapesztu często jeździłam służbowo. Uwielbiam! Piękne miasto!

 • Ja również uwielbiam to miasto 🙂

 • Grafy w podróży

  Niestety jeszcze nie odwiedzone, ale na liście obowiązkowej. Ładne fotki, to zapowiada interesujące, intrygujące, intensywne zwiedzanie. Imponujące!

 • Kędzierzawa

  Uwielbiam to miasto, jedno z najpiekniejszych w którym byłam 😍

 • Sylvia Georgiev

  Powiem Ci ze bosko wygląda ten Budapeszt❤️❤️ nigdy nie miałam okazji tam pojechać, mam nadzieję że to niedługo się zmieni❤️❤️
  Pozdrawiam

 • Ostatni raz w Budapeszcie byłam w ogólniaku, czyli baaaardzo dawno temu. Może faktycznie warto tam teraz pojechać, zachęciłaś mnie. Piękne robisz zdjęcia!

 • Memory in Resin

  Cudowne miasto – takie romantyczne i magiczne 🙂 A te lody w kształcie kwiatów coś pięknego 🙂 Zachęciłaś mnie do wycieczki z mężem do Budapeszt.

 • Uwielbiam Węgry!!! A zdjęcia piękne! I te lody… 😀

 • Jakie piękne miasto! Chcę tam pojechać:)